Translate

czwartek, 28 kwietnia 2016

Jak walczyć z migreną i czy ProMigren jest unikatowy?


The Head Ache, George Cruikshank (1819), za Wikipedia

Jako posiadacz migreny ocznej, uporczywej i bezwzględnej, od dawna szukam skutecznych, tanich i relatywnie nieszkodliwych środków na likwidację bólu. Oczywiście nie czynię z siebie królika doświadczalnego i nie idę za radami forów i blogów tak zwanych „lifestyle’owych” albo „wellnessowych” (Mikołaj Rej byłby dumny), ale bazuję na sprawdzonych, działających produktach farmakologicznych korporacji. A konkretnie z grupy tryptamin, jeśli kogoś z Was to interesuje. 


Ale ponieważ to leki drogie i na receptę, więc ich pozyskanie posiada poważne bariery finansowo-logistyczne. A tymczasem okazuje się, że oto w moim zasięgu ręki znajduje się skuteczny i działający suplement diety, który migrenie się nie kłania. 

ProMigren, polecany przez specjalistów


Jak twierdzi dr Piotr Kardasz: „ProMigren® to unikatowy pod względem składu i sposobu działania suplement diety, łagodzący wszelkiego rodzaju dolegliwości pochodzenia neurologicznego i metabolicznego” (ten i kolejne cytaty za promigren.pl). Fantastycznie! Fantastycznie, z wyjątkiem koncepcji „łagodzenia”. „Łagodzenie” nie brzmi specjalnie przekonująco dla kogoś, kto musi normalnie funkcjonować i bólu musi się pozbyć szybko i skutecznie (nie wiem dlaczego, ale z jakiegoś powodu migrena atakuje w środku tygodnia, w weekendy bierze wolne). 


Na szczęście rozumie to prof. Dr n. farm. I med. Wiktor Stelmach: „Radzenie sobie z codziennymi zajęciami, zwłaszcza tymi, które wymagają skupienia oraz wysiłku, dla osób borykających się z migrenowymi bólami głowy jest ogromnym wyzwaniem”. Prawda. Czasami faktycznie ciężko przejść nad bólem do porządku dziennego, a przejść trzeba. Migrenie ma stawić czoła unikatowy w składzie suplement diety, zwany ProMigren®. Pozostaje jeszcze sprawdzić skład owego polecanego przez obu specjalistów medycyny suplementu.


A warto zauważyć, że obaj panowie to prawdziwi specjaliści. Znają się na migrenie, otyłości i raku, a przede wszystkim na naturalnych składnikach, skutecznych w walce z tymi coraz powszechniej występującymi chorobami. Coraz powszechniej występującymi, gdyż migrena i bóle głowy, otyłość a nawet zmiany nowotworowe coraz częściej wiązane są ze środowiskiem, jakie sami sobie stworzyliśmy i w jakie uporczywie tworzymy.
O ile w kwestii otyłości praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że jest ona efektem mniejszego zapotrzebowania na ruch i złej, a często fatalnej, diety, o tyle kwestia podłoża bólów migrenowych jest bardziej złożona i zahacza o genetykę. Podobnie jak prawdopodobieństwo pojawienia się raka, na które jednak mamy pewien wpływ (z rzuceniem papierosów na czele).

ProMigren kontra unikatowość


Ale wróćmy do migreny i do dra Kardasza: „Dzięki wyjątkowej formule adaptogennych składników tonuje bóle migrenowe, obniża wrażliwość na hałas i likwiduje nudności, a także poprawia nastrój i koncentrację”. Piękne i uczone zdanie, aczkolwiek zahacza o tautologię. Substancje adaptogenne to takie substancje, które spełniają kryterium m.in. obniżenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego (działanie uspokajające). Ale to nie wszystko.

Substancje adaptogenne to również substancje, które poprawiają sprawność funkcjonowania mózgu, działają przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi. Lista roślin, z których od dawna produkuje się substancje adaptogenne jest dość długa i obejmuje m.in. żeń-szeń, aralię mandżurską i różaniec górski. A ujmując temat bardziej ogólnie, obejmuje rośliny z rodzin: Crassulaceae, Araliaceae, Solanaceae, oraz Asteraceae. 


A co znajdziemy w ProMigren®? Ekstrakt z korzenia róźeńca górskiego, ekstrakt z liści złocienia maruny (Tanacetum parthenium vel feverfew), którego używano już w Starożytności, ekstrakt z nasion wiesiołka dwuletniego. Oraz, by czarom stało się zadość, zastrzeżoną formułę antyoksydantów na bazie owoców garcinii (opisywanych przy okazji suplementów na odchudzanie). Dodatkowo w składzie ProMigren® znajdziemy witaminę B2 (ryboflawina), odpowiadającą m.in. za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. 

Łatwo zauważyć, że owa „unikatowość” suplementu diety ProMigren® jest określeniem nieco na wyrost. Słownikowo zapewne jest „unikatowa”, aczkolwiek składniki zawarte w preparacie są znane i stosowane od dawna. Trudno więc podciągnąć skład suplementu pod „unikatowość” w sensie leczniczym. A czy działają?

Skuteczne leki miej w rezerwie


Czy substancje wchodzące w skład ProMigren® faktycznie łagodzą objawy migreny? U jednych tak, u innych nie. Na marginesie, zanim zaczniecie walczyć z migreną za pomocą „unikatowych” w składzie suplementów diety, przejrzyjcie książkę Antoniego Prusińskiego „Migrena”. Jeśli migrena to wróg (a w końcu jest wrogiem), warto go poznać.  

Wnioski? Generalnie ProMigren® nie zaszkodzi. Zanim jednak włączycie ten suplement diety do swojego planu odżywiania, warto sprawdzić działanie poszczególnych składników oddzielnie. Jedne się sprawdzą, inne nie. Aczkolwiek suplementacja niekoniecznie okaże się remedium na powroty bólów głowy, więc polecam trzymać w zanadrzu produkty bardziej nowoczesne, sprawdzone w laboratoriach koncernów farmaceutycznych i skutecznie walczące z migreną.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz