Translate

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Metoda Naturalnej Nauki Języków Native Speaker, opinia


Metoda Naturalnej Nauki Języków Native Speaker, względnie Metoda Nauki Native Speaker, względnie (i dawniej) Metoda Fenomenalnych Multilingwistów (o ile dobrze pamiętam nazwę). Innymi słowy kolejna, po metodzie Easy Phrases Allena Collinsa, szybka metoda nauki angielskiego w… Tym razem w 30 dni.

W skrócie:
 
 • Naturalna Metoda Nauki Języków Native Speaker i marketing;
 • Naturalna Metoda Nauki Języków Native Speaker kontra psychologia uczenia się;
 • Naturalna Metoda Nauki Języków Native Speaker, cena i opinia.

Naturalna Metoda Nauki Języków Native Speaker 


No właśnie, czy w 30 dni można nauczyć się języka obcego? A dokładniej, czy, cytując dzieło piśmiennictwa reklamowego ze strony sciencejournal.pl: „zaczniesz bez stresu swobodnie rozmawiać w obcym języku zaledwie po 30 dniach nauki”? Powiem Wam w tajemnicy, że coś takiego w pewnym zakresie jest możliwe. Ale jest drobny haczyk w nauce języka obcego w miesiąc, o czym kilka słów za chwilę. 
Tymczasem wróćmy do owego cudu zwanego Naturalna Metoda Nauki Języków Native Speaker i intrygującego cytatu: „Wszystkie standardowe metody nauki języków aktywują śladowe części Twoich możliwości zapamiętywania i tworzenia skojarzeń. (…) Naturalna Metoda Nauki Języków zawarta w multimedialnych kartach Native Speaker sprawia, że system ten działa inaczej. Sięga po 100% zdolności, które już masz, ale które teraz drzemią uśpione w Twojej podświadomości” (tamże). Hmm… Kto wie? Może faktycznie mój mózg od lat ma wolne, a w ciągu ostatniego roku mogłem opanować 12 języków obcych? Skoro prof. Gawroński i Giuseppe G. Mezzofanti mogli nauczyć się wielu języków, to ja także!

I to prawda, mogłem, mogę i będę mógł. Problem w tym, że z całą pewnością nie przy pomocy multimedialnych fiszek i Naturalnej Metody Nauki Języków Native Speaker, która powołuje się na badania EOC Institute: „Na podstawie badań EOC Institute można stwierdzić, że źródłem ponadprzeciętnych umiejętności prof. Gawrońskiego i Giuseppe G. Mezzofantiego jest między innymi zasada pełnej synchronizacji mózgu (ang. Whole Brain Synchronization)”. 

Cóż takiego odkrył EOC Institute, że dzięki temu odkryciu, i dzięki Naturalnej Metodzie Nauki Języków Native Speaker, można nauczyć się dowolnego języka w 30 dni na poziomie swobodnej rozmowy? Otóż „polega ona na jednoczesnym uruchomieniu prawej i lewej półkuli mózgu. Podczas zapamiętywania nowych słów, automatyczna 30-dniowa Naturalna Metoda Nauki Języków zawarta w Native Speaker jednocześnie uruchamia prawą i lewą półkulę mózgu. Cały mózg pracuje 5 razy wydajniej niż zwykle”. WOW! WOW! bynajmniej nie z powodów naukowych, ile z ich braku. Skąd dział marketingu wie, że akurat „5 razy wydajniej niż zwykle”?

Na marginesie – EOC Institute (eocinstitute.org) zajmuje się medytacją i sprzedażą zestawów wspomagających medytację.

Fiszki Native Speaker, czyli psychologia do śmietnika

Głupota powyższego cytatu, o „jednoczesnym uruchomieniu prawej i lewej półkuli mózgu”, kłuje w oczy i zwyczajnie sprawia intelektualny ból. Dziesiątki eksperymentów dotyczących pamięci i uczenia się (od Hermanna Ebbinghausa poczynając a na obrazowaniu pracy mózgu kończąc) należy wyrzucić na śmietnik a badania zacząć od nowa. Kto by pomyślał, że obie półkule mózgowe mogą pracować jednocześnie? Jak płuca. Albo ręce. Szokujące odkrycie!


Oczywiście na powyższych idiotyzmach się nie kończy, a artykuł został twórczo ozdobiony podkreślonym na żółto: „Po miesiącu będziesz znał angielski, niemiecki czy jakikolwiek inny język tak dobrze, jak gdybyś skończył czasochłonny kurs językowy”. „Czasochłonny” zastąpiło „roczny” z wcześniejszej wersji. Zapewne na wypadek, gdyby komuś przyszło do głowy zarzucić sprzedawcy, że brutalnie i mocno naciągnął rzeczywistość. 

„Czasochłonny” jest pojęciem względnym, co rozwiązuje problem. Dla jednych to rok wytężonej pracy, dla innych kwartał. Dla sprzedawcy Naturalnej Metody Nauki Języków Native Speaker to może być pięć dni. Kawał czasu. W końcu dla niektórych motyli to całe, dorosłe życie! 

Generalnie ludzie żyją nieco dłużej niż motyle a uczą się w specyficzny sposób, który nie ma nic wspólnego z, cytując kolejny ustęp: „Bez znudzenia nauką, zmuszania się do niej, korzystania z drogich, specjalistycznych podręczników. Nie musisz też wspomagać koncentracji żadnymi innymi metodami. Po prostu ‘odpalasz’ Native Speaker dwa razy dziennie – rano i wieczorem. I czujesz z każdym dniem, że dużo łatwiej jest Ci porozumiewać się w nowym języku” (za nativespeakermethod.com). Który to cytat jest dobrym miejscem, by powrócić do odpowiedzi na wyżej postawione pytanie: „jak nauczyć się angielskiego w miesiąc?”.

Leon Szkutnik i 1500 godzin nauki angielskiego


Dlaczego angielskiego? Angielski należy do grupy najbardziej przydatnych języków, w którym dogadamy się w wielu miejscach na świecie, a do tego jest naprawdę prosty (znacznie łatwiejszy niż niemiecki czy hiszpański, o polskim nie wspominając). Jak można nauczyć się go w miesiąc?
http://szlachtakupujetaniej.pl/kody-rabatowe/?utm_source=ssz_post_336
Dawno temu Leszek Szkutnik zauważył, iż aby nauczyć się angielskiego, należy poświęcić mu nie mniej niż 1500 godzin. Czytając, mówiąc, pisząc, oglądając filmy po angielsku, rozmawiając. 1500 godzin całkowitego poświęcenia angielskiemu zaowocuje znajomością języka Szekspira na poziomie komunikatywnym. Co oznacza, ze będzie można swobodnie porozumiewać się po angielsku. 


1500 godzin kontra 30 dni. Teoretycznie, aby wypełnić limit Leona Szkutnika, doba musiałby mieć minimum 50 godzin. Z drugiej strony, jeśli zawęzimy tematykę do zakresu, którego faktycznie będziemy potrzebowali, jesteśmy w stanie nauczyć się języka w 30 dni. Ale z całą pewnością nie na zasadzie „odpalania Naturalnej Metody Nauki Języków Native Speaker dwa razy dziennie – rano i wieczorem”. To zdecydowanie nie wystarczy, a konieczna będzie naprawdę ciężka (acz przyjemna) i czasochłonna praca!

Mózg uczy się w określony sposób, który musimy zaakceptować. Jak na razie nasze mózgi są wciąż bardziej tajemnicze niż Mars, ich badania trwają, ale ogólne zasady uczenia się są znane. Należą do nich zarówno powiązania tematyczne jak i powtórzenia (co uwzględnia Naturalna Metoda Nauki Języków Native Speaker), ale także faktyczne używanie języka i tworzenie w nim. A także – uczenie innych, które świetnie sprawdza się jako tester własnych umiejętności, daje dodatkową motywację i doskonałe sprzężenie zwrotne dla własnej wiedzy. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł!

Naturalnej Metody Nauki Języków, cena, opinia

Wracając do Naturalnej Metody Nauki Języków Native Speaker. Cena to 137 złotych (nieodzowna promocja, dodatkowo wychodząc ze strony dostaje się tańszą ofertę, za (o ile dobrze zapamiętałem) 87 zł. lub coś około tej kwoty). Problem w tym, że obietnice zawarte w reklamówce metody Native Speaker nie mają żadnego sensu ani umocowania w realiach.

Co z kolei oznacza, że cały kurs wart jest tyle, ile opisane powyżej obietnice. Niewiele. I mam poważne wątpliwości, czy za 137 (vel 87) złotych dostaniemy kurs, który nie tylko nie pozwoli nam „bez stresu swobodnie rozmawiać w obcym języku zaledwie po 30 dniach nauki”, ale kurs, który nawet nie będzie wart tej ceny.


18 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoim zdaniem warto uczyć się języków z kursów. Sam kupiłem taki i na pewno pomogl mi nacisk na konwersacje z innymi uczącymi się. Teraz sporo uczę się sam. Zastanawiam się, czy warto w to wszystko inwestować kasę, czy jest możliwe nauczenie się wszystkiego korzystająć z darmowych źródeł w necie. Interesuje mnie nauka niemieckiego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Własnie mam doswiadczenie dot. active-speaker: automat przyjmuje zamówienie, telefonicznie wymaga się pieniążków a do rozmowy nie może dojsć, bo telefony nie są odbierane, a adres email to fake. Co to jest jak nie oszustwo? Z poważaniem
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam kursy: jeden świadomie, drugi mniej - tzn. chciałam się wycofać z zamówienia jednego z kursów, ale w systemie zamówienie już zostało złożone. Jednodniowa promocja. Brak regulaminu. Szukałam - nigdzie regulaminu nie ma. Maile przyszły. Oczywiście za ten co się rozmyśliłam też proszą o płatność. Brak możliwości kontaktu, bo nie podano danych siedziby firmy i kontaktu. Asekuracyjnie kupiłam i ten drugi kurs - w promocji, by potem nie żądali więcej. Trochę słabo, bo nie byłam przygotowana na tak duży wydatek - 2 kursy zaawansowane po 300 zł. :( Z jednej strony cieszę się na myśl o nauce, ale pod względem finansowym czuję się trochę oszukana. No trudno. Wyjątkowo miałam jakieś oszczędności, więc uznam to za inwestycję w siebie. Nie mam wyjścia. Muszę się teraz uczyć!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby ktoś oddzwania, ale jest to pojedynczy sygnał, tak , że nawet nie zdąży się odebrać telefonu... Nie można się z nimi skontaktować.

  OdpowiedzUsuń
 6. jedno wielkie g... starta pieniędzy. To naciągacze

  OdpowiedzUsuń
 7. Zakupiłam wszystkie 3 kursy j. angielskiego (podstawowy, średnio i zaawansowany). Spodziewałam się jakiegoś stopniowania i rozszerzania w ramach każdego następnego kursu. Gdybym tylko pozostała na przypomnieniu sobie niektórych słów to jeszcze byłoby znośnie, jednakże już w kursie podstawowym co chwilę natykałam się na błędy w fiszkach i to nie tylko literówki, ale błędy w tłumaczeniu (dodawanie lub opuszczanie słów, bądź użycie innego czasownika, który znaczy coś innego). Próbowałam skontaktować się z firmą, ale bez skutku. zastanawiam się nad oficjalnym pismem dotyczącym zwrotu pieniędzy w ramach jakiejś reklamacji. Po wcześniejszych wpisach widzę, że nie będzie łatwo odzyskać pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolanta Murawska7 czerwca 2017 23:31

   Nieprawda.Ja też zamówiłam 3 poziomy jezyka niemieckiega za 323zl.Niestety to co otrzymalam nie spelnilo moichoczekiwan.Wyslalam na adres kontakt@easy-language.pl swoja opinie i poprosilam o zwrot wplaconej kwoty .Piniadze otrzymalam w ciagu trzech dni.Wczesniej info,zebym podala swoje konto na ktore maja wplacic.

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć. Uczę się języków przy użyciu https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-niemieckiego. Chciałbym znaleźć dodatkowe źródła, aby ćwiczyć i poprawiać swoją wiedzę i zacząć naukę nowych języków. Jak możesz mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdzie wpisac kod aktywacyjny??

  OdpowiedzUsuń
 11. A nie lepiej po prostu od razu zgłosić ich na policję?

  OdpowiedzUsuń
 12. po prostu oszuści internetowi. metoda w której kumoter odczytuje zwroty w danym języku. nie jest to żadna nauka. naciągacze i tyle.
  zerowa wartość edukacyjna !!! ostrzeżenie przed wyłudzeniem!!! ich powinna ścigać policja!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Właścicielem konta na które księgowane są środki z tytułu zakupu na http://nativespeakermethod.com/ jest Alduin Limited Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Niestety ani regulaminu, ani polityki prywatności, zero odzewu na podany adres mailowy, brak tel...spontaniczne zakupy i dysonans pozakupowy. Do tego program nie działa poprawnie mimo spełnionych wymogów technicznych :( Jeśli komuś udało się odzyskać pieniądze za zakup proszę opisać sprawę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwa odbiorcy
   KRAJOWY INTEGRATOR PŁATNOŚCI SPÓŁKA AKCYJNA
   Rachunek odbiorcy
   55 1140 2004 0000 3202 7504 7431
   Bank odbiorcy
   MBANK S.A.
   Adres odbiorcy
   UL.ŚW. MARCIN 73 M.6
   Miejscowość odbiorcy
   61-808 POZNAŃ POLSKA
   to jest oszust ten sam dźwiek jest w zwykłym google to żadn program

   Usuń
 14. FIRMA KRAJOWY INTEGRATOR PŁATNOŚCI S A
  Status Podmiot aktywny
  Adres rejestrowy ul. Św. Marcin 73/6
  61-808 Poznań, wielkopolskie
  Telefon stacjonarny +48 (22) 379 02 77
  Fax +48 (61) 666 11 79
  WWW https://transferuj.pl
  E-mail kontakt@kipsa.pl
  NIP 777-30-61-579
  REGON 300878437
  KRS 412357
  PKD 64.19.Z - Pozostałe pośrednictwo pieniężne
  Data wpisu 2012-02-24
  Miejsce wpisu Poznań
  Rozpoczęcie działalności 2008
  Forma prawna Spółka akcyjna
  Osoby zarządzające Król, Monika Anna - Członek rady nadzorczej
  Grochowina Jarosław - Wiceprezes Zarządu
  Działak, Paweł Jakub - Prezes Zarządu
  Olech Tomasz Filip - Członek rady nadzorczej
  Cichocka Agnieszka - Członek rady nadzorczej
  Grochowina Joanna - Członek rady nadzorczej

  OdpowiedzUsuń
 15. Autor tego artykułu źle skonstruował swoje ostatnie zdanie, które powinno brzmieć: 'I nie mam wątpliwości, że za 137 (vel 87) złotych dostaniemy kurs, który nie tylko nie pozwoli nam „bez stresu swobodnie rozmawiać w obcym języku zaledwie po 30 dniach nauki”, ale kurs, który nawet nie będzie wart tej ceny.' Pozdrawiam. Mariusz C.

  OdpowiedzUsuń
 16. ojojoj anonimowy , dales czadu :)

  OdpowiedzUsuń