Translate

niedziela, 6 marca 2016

Piperine Forte – skład, skuteczność, cena


Piperyna, NEUROtiker, za Wikipedia.org

Ile kosztuje Piperine Forte? Jak czytamy na centrumofert.com, stronie sprzedającej owe cudowne tabletki na odchudzanie, kosztuje 317 zł. Ale jak zawsze trwa promocja, więc cena Piperine Forte to jedyne 137 zł. Za całe 15 kapsułek o masie 520 mg, zawierających „wyselekcjonowany ekstrakt z piperyny w stężeniu 95%”. Czy to pozwoli schudnąć szybko, do tego bez efektu JO-JO? Jeśli chcecie schudnąć przed wakacjami, piperyna może okazać się przydatna. Ale zanim rzucicie się do zakupów, przeczytajcie ten artykuł. Możecie sporo zaoszczędzić. 


Ile piperyny w Piperine Forte


Piperyna jako taka nie jest cudem nowoczesnej medycyny. Od wieków była z powodzeniem stosowana w medycynie chińskiej i hinduskiej, jako środek na dolegliwości trawienne (od zaparć po biegunkę), leczyła gangrenę, choroby serca, bolące kości i stawy, a nawet pomagała walczyć z rakiem (co potwierdzają obecne badania in vitro na komórkach zwierząt). Piperyna leczyła niemalże wszystko, co w dawnych czasach było bardzo popularne. Zwłaszcza, że nierzadko najważniejszym elementem skutecznej terapii pozostawało przekonanie pacjenta do skuteczność podawanych mu eliksirów i mazideł. Obecnie nazywamy to efektem placebo, którego istnienie wielokrotnie badano i potwierdzono statystycznie.


Czy piperyna jest kolejnym placebo, którego podstawą skuteczność pozostaje przekonanie pacjenta? Nie. W roku 2012 zostały opublikowane wyniki badań, które powiązały stosowanie piperyny z blokowaniem powstawania nowych komórek tłuszczowych oraz z obniżaniem poziomu tłuszczu we krwi. Innymi słowy piperyna działa nie tylko na poziomie placebo. Skąd brać piperynę?
Jak sama nazwa wskazuje, piperyna znajduje się głównie w czarnym pieprzu, a dokładniej w wierzchniej warstwie jego owoców. Jej ekstrakcji dokonuje się zwykle przy pomocy chlorku metylenu, po czym w niespecjalnie skomplikowanym procesie otrzymuje się jej skrystalizowaną postać. Piperyna jest dostępna w handlu, a w preparatach będących suplementami diety występuje jako standaryzowany ekstrakt, standaryzowany zwykle na 95%. 


Nie inaczej jest w przypadku Piperine Forte, w którym sprzedawca pisze o 95% stężeniu ekstraktu z piperyny, a to nie to samo co skład tabletki! Pozostaje pytanie, co jeszcze jest w tabletce, bo przecież nie jest nią sama piperyna, co może sugerować fragment tekstu (screen poniżej).Jak donosi strona piperineforte.com, w skład suplementu diety Piperine Forte obok „ekstraktu z piperyny w stężeniu 95%” wchodzi jeszcze guarana i pieprz cayenne. W jakich proporcjach? Pomimo starań nie znalazłem tej informacji, ale z całą pewnością 95% ekstrakt z piperyny nie stanowi całej zawartości Piperine Forte.

Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Cena Piperine Forte to 137 zł. Oczywiście w promocji, która jak zawsze w podobnych okolicznościach przyrody kończy się dzisiaj. Co więcej, jeśli nie rzucicie się łapczywie na ów wspaniały specyfik i zaczniecie wczytywać się w ulotkę reklamową, sprzedawca zaoferuje Wam dodatkową promocję do promocji. Czy to okazja? 


Ależ skąd! Suplementy diety z piperyną w standaryzowaną na 95%, są o wiele tańsze! Nawet szybki przegląd aptek online pozwala odszukać alternatywne specyfiki w cenie 30-40 złotych za odpowiednik 30 tabletek 500mg (a nie 137 zł za 15 tabletek jak Piperine Forte). Co więcej, nie musimy zgadywać, z czego składa się każda tabletka. Skład mamy podany w rzeczywistych proporcjach i wiemy, że czystej piperyny w 500mg dawce mamy 4,75 mg. Ile jej jest w Piperine Forte? Nie wiadomo (a przynajmniej stosownej informacji nie znalazłem).

A co z obietnicami zawartymi w reklamie? Czy faktycznie dzięki piperynie można schudnąć? Tak, ale do kompletu konieczna jest odpowiednia dieta, wytrwałość w jej stosowaniu, ćwiczenia fizyczne. Bez tego szprycowanie się piperyną (i innymi substancjami pomagającymi w walce z nadwagą) nie będzie miało żadnego pozytywnego efektu. 

Czy warto kupić Piperine Forte

Czy warto kupić Piperine Forte za 137 zł? Nie warto. Po pierwsze nie do końca wiadomo jaki jest skład tych tabletek i jakie są proporcje poszczególnych składników (a może jestem za mało dociekliwy), po drugie cena jest relatywnie wysoka i bez problemów można znaleźć analogiczne suplementy diety. Do tego suplementy diety o konkretnym składzie, sprzedawanym przez konkretne firmy. W przypadku Piperine Forte Sprzedawca został opisany w Regulaminie jako „właściciel serwisu”.


Co ciekawe, warto przytoczyć punkt 1. w rodziale IX Regulaminu: „Produkty zamieszczone w Serwisie spełniają wszystkie wymagania prawne w miejscu sprzedaży. Osoba zainteresowana Produktem powinna we własnym zakresie dowiedzieć się o lokalne prawo związane z zakupem, przechowywaniem i używaniem Produktów opisanych w Serwisie, oraz przestrzegać tego prawa”. Miejsce sprzedaży, czyli gdzie? 

Reasumując. Piperynę jako suplement diety na pewno warto włączyć w całościowy, kompleksowy plan odchudzania. Osobiście polecam udać się po stosowną poradę do dietetyka, który jako fachowiec dobierze nam odpowiednie suplementy diety i dopasuje całość do naszego stylu życia i do naszych upodobań kulinarnych. Które zapewne każe nam zmodyfikować. 

Natomiast żadną miarą nie ma sensu wierzyć, że same pigułki, w tym te z zawartością piperyny, „odwalą” całą robotę z odchudzaniem za Ciebie. Co najwyżej odchudzą Ci portfel ;-)

6 komentarzy:

 1. bardzo pomocne uwagi niejednego ostudza i skłonią do zastanowienia - reasumując nie ma kołaczy bez pracy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, przysłowie stare, ale wciąż aktualne.
   Dzięki za miłe słowa :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. jeżeli ten specyfik jest tak doskonały to niech ujawnią skład, b. trafne uwagi
  Jerzy

  OdpowiedzUsuń
 3. Używałam piperine forte i spadku wagi nie zauważyłam :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Od tygodnia używam Piperine forte 520 mg.jestem zachwycona! Mam50 lat i dieta nic nie dawała. Mam 1,5 kg mniej. Waga spada codziennie 20/ 30 dkg pomimo braku diety!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł. Jest dowodem na to, że myślenia czyli używania rozumu nic nie zastąpi. Well done.

  OdpowiedzUsuń