Translate

wtorek, 27 września 2016

Acai Berry Extreme opinia. Szybkie odchudzanie?

http://samosiezrobi.blogspot.com/2016/09/acai-berry-extreme-opinia-szybkie.html
za PixaBay (CC0)
Zacznę od cytatu, gdyż żadne słowa nie oddadzą głębi myśli przewodniej reklamówki kolejnego suplementu diety na odchudzanie, opartego na jagodach acai: „Czym jest Acai Berry Extreme? Acai Berry Extreme to niesamowity suplement diety dzięki któremu szybko schudniesz!” [1]. Na szczęście dla mnie i na nieszczęście dla co bardziej łatwowiernych konsumentów, autor tekstu reklamowego nie poprzestaje na tym wdzięcznym sloganie reklamowym!

Acai Berry Extreme, czy jagody acai odchudzają?


Kolejnym krokiem podjętym przez reklamodawcę jest potwierdzenie szeroko znanych właściwości jagód acai. Jagody acai niewątpliwie są wartościowym pokarmem (tak zwanym super-food) i mają w sobie wiele przydatnych dla organizmu składników. W przypadku ich zastosowania w suplemencie diety Acai Berry Extreme zyskują dodatkowe zalety: „Unikalna formuła Acai Berry Extreme pozwala zwiększyć efektywność odchudzania, ogranicza napady głodu spowodowanego spadkiem glukozy we krwi, sprawia, że nie tylko chudniesz, ale także dbasz o swoje zdrowie” [1]. Błyskotliwe zdanie, nieprawdaż?
Dlaczego błyskotliwe? Autor niezwykle sprawnie posługuje się językiem przekonując nas o skuteczności jagód acai w procesie odchudzania. Niewątpliwie ograniczenie napadów głodu spowoduje spadek ilości przyjmowanych pokarmów. Niemniej otwartym pozostaje pytanie, jaki wpływ tabletki Acai Berry Extreme mają na ograniczenie napadów głodu związanych ze spadkiem poziomu glukozy we krwi? Teoretyczną odpowiedzią może być zawartość błonnika w jagodach acai. Problem w tym, że w każdej tabletce tego suplementu diety znajdziemy go niewiele i trudno oczekiwać, by w ten sposób można było ograniczyć napady głodu. 

Czy jagody acai pomagają w odchudzaniu? Otóż jagody acai są po prostu zdrowym jedzeniem, podobnie jak dziesiątki owoców, warzyw, mięs, ryb, tłuszczu i wszystkiego, co powinna zawierać zdrowa, racjonalna dieta. Co nawet wyczytamy na stronie Acai Berry Extreme: „Jagody Acai stanowią cenne źródło wielu składników mineralnych, zawierają dużą dawkę aminokwasów, białka oraz przeciwutleniaczy. Posiadają także wysoką zawartość błonnika (…)” [1]. Generalnie to prawda, ale prawdą jest i to, że odżywianie się cennymi źródłami składników odżywczych nie przyczyni się do zrzuccenia kilku kilogramów nadmiarowej masy ciała w miesiąc!

Na jagodach acai oparta jest dieta mieszkańców Amazonii, dla których stanowi około 40% pożywienia. Jak to przekłada się na kapsułkę Acai Berry Extreme, w której (jeśli wierzyć informacji na opakowaniu) zamknięto ekwiwalent 5000 mg owocu acai berry? Posługując się wartościami z Wikipedii, jedna kapsułka Acai Bery Extreme (równoważnik 5 gram proszku z acai berry) zawiera około 26,7 kcal energii, 2.6 g. węglowodanów, 1.6 g. tłuszczów, 0.4 g. białek, 2.21 g. błonnika, 0.4 g. aminokwasów. Do kompletu każda tabletka Acai Berry Extreme (jak i jagody acai) zawiera niewielkie ilości witaminy C i A, nieco wapnia i żelaza. Czy to wystarczy, aby produktowi doczepić etykietkę „extreme”? Ależ skąd!

Acai Berry Extreme i prof. Milczarek


Nie oszukujmy się. Nawet oparcie diety na jagodach acai nie przyniesie efektu w postaci tracenia na wadze. Acai berry to świetne źródło energii (100 gram proszku z jagód acai to ponad 500 kcal), znacząco zdrowsze niż opisywane na blogu Knoppersy czy Nutella. I właściwie tylko poprzez zamianę cukrów prostych z wafli, kremów i batonów na jagody acai, produkty typu Acai Berry Extreme przyczynią się do utraty masy ciała. Natomiast, jeśli uporczywie będziemy trzymali się batonów, stosowanie jagód acai przyczyni się co najwyżej do obniżenia poziomu glukozy we krwi, co nie wpłynie w znaczący sposób na utratę masy ciała.


Co prawda jagody acai są wyraźnie droższe niż przesłodzone osiągnięcia nowoczesnej cywilizacji, gdyż za 500 gramów (pół kilo) sproszkowanego ekstraktu z jagód acai (4:1) zapłacimy 80-100 złotych. Do tego jagody acai nie tak smaczne jak Nutella. Jednakże, jeśli zależy nam na zdrowiu i wspomożenia własnych postępów w odchudzaniu, w dłuższej perspektywie taka zmiana bardzo się opłaci!

Tymczasem na stronie Acai Berry Extreme czytamy: „Jaki wpływ na odchudzanie ma Acai Berry Extreme? Suplement diety Acai Berry Extreme zawiera wyłącznie w pełni naturalne składniki, które działają bezpośrednio na przyczynę nadwagi. Dużą zaletą produktu jest bardzo wysoka zawartość ekstraktu z jagody acai” [1]. Genialne! Jak mawiał profesor Milczarek w filmie „Hydrozagadka”: „Przyczyny zła należy szukać u źródła. Inna metoda to absurd!” [z pamięci]. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć ma pytanie, co jest przyczyną nadwagi i w jakiż to sposób Acai Berry Extreme radzi sobie z ową przyczyną? Przyczyn oczywiście jest wiele, a Acai Berry Extreme nie ma związku z żadną z nich. Stanowi za to typową dla suplementów diety walkę z efektami. Nie z przyczyną.

Ile kosztuje „odchudzanie” z Acai Berry Extreme? Tanio nie będzie: „Aby osiągnąć zadowalające efekty zaleca się przyjmować Acai Berry Extreme od 4 do 12 tygodni w zależności od potrzeb osoby odchudzającej się”. 12 tygodni, 4 miesiące, czyli 3 opakowania. Na stronie zakupowej musimy wybrać co najmniej „środkową” opcję i wydać na 2 opakowania + 1 gratis 278 złotych (92,67 zł/szt.). Jedno opakowanie to 139 złotych, a jeśli zamówimy 6 opakowań (3 opakowania + 3 gratis) zapłacimy 417 zł (czyli 69.50 zł/szt.). Czy to drogo?

Jeśli wierzyć ulotce reklamowej, w jednym opakowaniu znajdziemy 60 kapsułek, a w każdej ekstrakt z 5 gramów jagód acai. Czyli w całye opakowaniu to 300 gramów ekstraktu z owocu. Dla porównania sproszkowane jagody acai 4:1 (jeden gram proszku powstaje z 4 gramów świeżych owoców) to koszt rzędu 80-100 za 500 gram. Różnica w cenie nie jest więc zabójcza (aczkolwiek pozostaje wyraźna), niemniej mam wątpliwości co do sposobu, w jaki firmie z Dubaju sprzedającej Acai Berry Extreme, udało się zmieścić 5000 mg świeżych owoców do niewielkiej tabletki.

Jagody acai i dowody naukowe


Czy Acai Berry Extreme działa? Jak donosi strona reklamowa: „Eksperci są zgodni - Jagody Acai odchudzają!” [1]. A skoro jagody acai odchudzają, to siłą rzeczy i Acai Berry Extreme odchudza. Co prawda nie ma poważnych, jakościowych badan naukowych, które potwierdzałyby pozytywny wpływ jagód acai na proces odchudzania, co jednak nie przeszkodziło twórcy strony reklamowej uzasadnić wyżej zacytowaną zgodność ekspertów następującymi słowami:


„Liczne badania wykazały, że Jagody Acai posiadają właściwości o silnym działaniu przeciwutleniającym. Najnowsze wyniki pokazują, że te brazylijskie owoce zawierają więcej przeciwutleniaczy niż żurawina, malina, jeżyna, truskawka oraz borówka” [1].

Jaki ma to związek z opinię hipotetycznych ekspertów sławiących odchudzające właściwości jagód acai - nie wiem, ale dobrze wiedzieć, że jagody acai zawierają więcej przeciwutleniaczy niż truskawki czy maliny. W kolejnym akapicie autor przybliża nam koncepcje utleniania, by następnie zaatakować z „grubej rury”:


„Eksperci dowiedli, że Jagody Acai regulują zbyt wysoki poziom cholesterolu, przyczyniają się do utraty nadmiernej wagi, a tym samym zapobiegają otyłości. Są idealne do przeprowadzanie tzw. ‘detoksu’ organizmu oraz do poprawienia ogólnego stanu zdrowia” [1].

Niestety, firma z Dubaju, Key Player Limited, sprzedająca Acai Berry Extreme, nie uznała za stosowne podać odnośników do wyników badań, na które się powołuje. Pozostanę zatem przy opinii dietetyków, iż stosownych, wiarygodnych badań brak. Co ciekawe, istnieją badania wskazujące na wpływ jagód acai na poziom m.in. cukru i insuliny we krwi, co z kolei oznacza, że w przypadku osób z cukrzycą bądź stosujących środki medycznych, które regulują poziom cukru i/lub insuliny, przed przyjmowaniem większych ilości jagód acai warto skonsultować się z lekarzem!

Acai Berry Extreme, opinia i zadowolony klient Ania


Lista zadowolonych klientów to typowa klasyka naciąganych reklam. Naciągany klient jest równie naciągany, jak naciągana jest sama reklama i produkty, które reklama promuje. W przypadku Acai Berry Extreme nie jest inaczej. 

Pierwszy z brzegu przykład, czyli zadowoloną klientka Ania, 22 lata, która z Acai Berry Extreme pozbyła się 11 kg w 2 miesiące! Szacunek! Na stronie Fat Fast Burner Ania staje się Sabiną, która pozbyła się tłuszczu na brzuchu i udach (oczywiście bez pomocy Acai Berry Extreme). Z kolei na stronie acaiberryextreme.fr Ania pozostaje beneficjentką Acai Berry Extreme, ale awansuje na Babette. Na stronie acaiberryextreme.de Babette to Lena, a na acaiberryextreme.it Lena to Alessandra. Tę wyliczankę można prowadzić dalej, wyszukując kolejne wcielenia Ani, aczkolwiek nie ma to większego sensu.


Na sam koniec strony autor raczy nas zachęcającym zdjęciem trzech radosnych i szczupłych modelek z kciukami w górze i zadaje cios ostateczny: „Uzyskaj smukłą sylwetkę już teraz! Schudnij z Acai Berry Extreme nawet 15kg w miesiąc!” [1]. Jeśli właśnie wyobraziliście sobie siebie bez nadmiarowych 15 kg, to dokładnie o to chodziło! Teraz łatwiej będzie Wam wysupłać 139 złotych, by 15 kg zrzucić. Tylko czy zrzucenie 15 kg w miesiąc jedynie poprzez stosowanie jagód acai jest możliwe?

Cóż, nie jest możliwe. Acai berry (jagody acai) mają pozytywny wpływ na zdrowie i warto zastąpić nimi w diecie to, co nie wpływa korzystnie na nasz ogólny stan organizmu. Natomiast, wiara w to, że przyjmowanie 10 gramów sproszkowanych jagód acai przełoży się na zrzucenie „nawet 15 kg w miesiąc”, jest na poziomie słynnego powiedzonka jednego z polityków. Parafrazując: kto wierzy w podobne zapewnienia, sam jest sobie winien.

Na podstawie:
[1] acaiberryextreme.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz